Blog > Komentarze do wpisu

APOSTROF? czyli CZY PAN MNIE NIE OBRAŻA?

Jesteśmy Polakami, tak się przynajmniej większości z nas wydaje. Wielu nawet twierdzi, że czuje się Polakami w sercu, duszy i gdziekolwiek bądź. Nawet jak twierdzą, że mają to w dupie, to umiejscawiają jakoś swoją przynależność narodową, w tym przypadku do … dupków. Czuć się Polakiem to rzecz WIELKA. Niejeden "narodowościowiec" dałby się za to poczucie poćwiartować. Jednak z poczuciem tej polskości nie idzie w parze przywiązanie do języka.


- Polska język to trudna język - mawiał Makumba, student, książę i demaskator polskiej rzeczywistości. Jednak jak się okazuje, nie tylko Makumba widzieć, że polska język to trudna język, bo nie jeden młoda Polak, też nie potrafić mówić po polski, a co gorsza nie znać polskich języka.Ostatnio Polarny spotkał się z tym, że ekspedientki, bo to kobiety najczęściej stoją za ladą, i to młode, na dźwięk słowa apostrof robią wielkie oczy, dziwną minę i zastanawiają się, czy ich przypadkiem nie obrażam. Ostatnio, jednej wybitnie inteligentnej jednostce, wpisywałem nazwisko autora w jej firmowy program poszukiwawczy, bo za cholerę nie mogła zrozumieć czemu ją wyzywam od apostrofów, a wytłumaczenie jej gdzie to cudo znajduje się na klawiaturze graniczyło z … cudem, nie mówiąc już o wytłumaczeniu do czego to służy.


Mogę zrozumieć Panią z banku, że patrzyła na mnie, jakbym jej nacharał do kawy, gdy ją poprosiłem o bankową abrewiaturę walut. Jednak od Pani w Empiku mogłem chyba spodziewać się więcej, chociaż może się mylę i kieruję się jakimiś myślowymi schematami popadając w stereotypy.  Jednak Empik to nie jedyne miejsce, gdzie słowo apostrof wywoływało lęk pomieszany ze zdziwieniem, zmieszanie lub niesmak, że się wymądrzam i poczułem się tam prawie, jak viceversja. Dziś niewiele osób widzi różnicę pomiędzy myślnikiem w półfirecie czy w firecie, czy też dywizem, stosując je w pisowni zamiennie. Ale czemu tu się dziwić, skoro nie radzimy sobie z językiem mówionym, który ubożeje nam coraz bardziej opierając się na pewnych memach zakodowanych w nas i powielanych przez ich notoryczne powtarzanie, często z błędną interpretacją, czy intencją.


Głupie "Siema", czy "Narka" zakotwiczyło się w naszym słownictwie tak bardzo, że zaczynają go używać osoby, które z racji swego wykształcenia, czy jak niektórzy wolą - inteligencji, stanowiska, pozycji społecznej, powinni od nich stronić. W ich ustach brzmi to sztucznie, często snobistycznie i jakby na pokaz. Skoro jednak ludzie, którzy powinni być według mnie ostoją kultury i języka kaleczą go "narką", czy "siemką", to co się dziwić Pani z Tesco, Empiku, czy Castoramy. I, żeby nie było, że Polar to wieczna szowinistyczna świnia, dodam, że faceci w tym zakresie są tacy sami, a często jeszcze gorsi, bo ich zakres słownictwa często zawężony jest jeszcze bardziej, a najczęstszym znakiem przestankowym jest … kurwa.

 

POLAK


Dlaczego dziś w rozmowie słyszy się tak rzadko słowo adwersarz? Dlatego, że mało kto wie o jego istnieniu, nie mówiąc już o znaczeniu. O ortografii pisałem już kiedyś wcześniej, że nie dałbym się za nią pokrajać, bo szczerze mówiąc wisi mi zwiędłym porem w porach o późnej porze, czy później pisze się przez u - zwykłe, czy też przez ó - kreskowane. Jednak, gdy słyszę ubogość słownictwa u swoich rozmówców oraz widzę niezrozumienie w ich twarzach, to jest mi jakoś tak smutno i przykro. Nie wymagam od rolnika z wykształceniem podstawowym, aby zaskoczył mnie zdaniem: "Obecne plony poprzez zaplanowaną dywersyfikację zasiewów dają odpowiednią korelację planowanych zbiorów z refinansowaniem przyszłorocznych zasiewów obecnego areału". Jednak od tych trochę inteligentniejszych wymagałbym, aby to zdanie chociaż zrozumieli.

Ale, co tam, ja zawsze wymagałem więcej niż to nakazuje przyzwoitość, a więc …vicewersja etcetera  PazdrawlaYou ja Was. Amen.

 


WNIOSEK: POLACY NIE GĘSI I  … CO Z TEGO?sobota, 23 lipca 2011, mr.polarny

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/24 01:54:01
Zaiste chedogo, z blogostanu wyrywa mnie mego swiadomosc tej istnej degrengolady!.. Gdziez umknely te cne czasy, gdy usta upoic mozna bylo najslodszym z jezykow? Kazdy dzwiek "siemki", kazda nuta "narki" rani me serce niczym sztyletem najostrzejszym, a dusza ma drzy w posadach. Staran wszelakich probuje podjac sie, by cialo i ducha uchronic przed szatanska idea calego tego niepowstrzymanego kosmopolityzmu; dzionka kazego lek mnie spowija i trwoga sie nakrywam z obawy przed wolumenem tej nieczystej indoktrynacji. Walcze najmezniej, opieram sie rakami, nogami i... innymi czlonkami i co? I na ch*j to k*wa wylazi. Czy nie jest celem pierwszorzednym jezyka zapewnienie komunikacji i wzjemnego zrozumienia? No ta. To jesli cel ten sie spelnia to chyba najwazniejsze? Ta.
Jezyk jest tylko forma i oprawka dla komunikacji, tak jak nadwozie moze stanowic udane (czasem bardziej, czasem mniej) opakowanie dla swietnego silnika. Nie pozwolmy, by forma przerosla tresc.
Blogoslawienstwo spokojnej nocy przyjmij ode mnie czlowiecze i pamietaj, by sprawy blahe nie przycmily ci prawdziwego gowna jakie nas otacza. ;)
-
2011/07/24 08:36:15
Polacy maja już swój język. Anglojęzyk.
-
2011/07/24 11:13:35
Polar! Z ust mi to wszystko wyjąłeś. No dobra, jednak nie wszystko - nie lubię uogólnień typu: "młodzi" nie potrafią mówić, pisać, nie znają słownictwa etc. Ja - wydaje mi się - jestem młoda i - też mi się wydaje - radzę z tym sobie całkiem nieźle. I w jakimś stopniu nie dziwi mnie nieznajomość znaczeń słów typu "abrewiatura" (inaczej: jestem w stanie to zrozumieć, bo - jakby nie było - współcześnie to chyba jednak dość specjalistyczny termin, który kojarzyłabym z edytorstwem). Sama się ostatnimi czasy spotkałam ze zdziwieniem na dźwięk brzmienia słów "agenda" czy "absztyfikant" - co z tego, że nadgryzione przez ząb czasu, skoro takie piękne ;)? Nie mogę się natomiast nadziwić, jak można nie mieć w swojej potocznej świadomości czegoś takiego, jak apostrof. Okay, rolnik może nie mieć, bo niby do czego mu to. Ale młody człowiek? Przecież to jest termin, który pojawia się już w podstawówce...
-
mr.polarny
2011/07/24 11:24:06
VINTERFUGL forma nie musi przerastać treści, ale słownictwo ograniczające się do siemka, narka, rozkminiaj, no i chuj, kurwa, etc. mimo tego, że przekazuje treści, jest zrozumiałe, a często pozwala wyrazić krótko emocje i podkreślić temat jest nijakie i miałkie i ograniczające mimo wszystko przekaz. Wychodząc z założenia, że nie liczy się forma a treść, to przecież najprościej przesiąść się na przekaz zero jedynkowy ;) prosty, dwuznakowy, a jak wiele można nim wyrazić ;)
Poza tym wbrew pozorom wolę mieć silnik Ferrari, w obudowie Ferrari, a nie w obudowie syrenki.
I na koniec upraszczanie słownictwa spłyca nie tylko przekaz i jego formę, ale również nas samych. Ogranicza nie tylko ekspresję tego przekazu, ale również zasób informacji, no bo gdy zaczyna brakować słów, to jak przekazać to co się ma w myślach. Nie bagatelizuj więc formy języka. Trywializując sprawę zasobu słownictwa spłycamy siebie samych i nie zgodzę się z Tobą, że jedynie powinniśmy się skupić na formie czysto komunikacyjnej języka.
Jeśli idzie o komunikację to przypomina mi się stary dowcip o mamutach.
Przychodzi Mamut do Mamucicy i mówi: - Yyyy???
Mamucica do mamuta:- Y-Y!!!!
Za rok przychodzi znowu Mamut do Mamucicy i mówi: - Yyyy???
Mamucica do mamuta:- Y-Y!!!!
Za 20 lat przychodzi znowu Mamut do Mamucicy i mówi: - Yyyy???
Mamucica do mamuta:- Y-Y!!!!
I tak wyginęły mamuty

DANASOCH anglojęzyk czasami sie spotyka, ale na szczęście nie jest to tak powszechne, jak ograniczanie swego rodzimego słownictwa, w którym epidiaskop, episkopat i epistoła to w sumie to samo.
-
mr.polarny
2011/07/24 11:55:14
DOOKREŚLENIA ja napisałem, że ludzie młodzi, bo z takimi w sklepach miałem styczność. Nie przeczę, że i starszym wiele brakuje, więc tak naprawdę nie dzielę tu na młodych i starych. Chociaż u starych słownictwo często jest bogatsze z racji doświadczenia, osłuchania, i wieku. Wskazałem na młodych, bo to oni będą budować przyszłość, również języka. Jeżeli będą się ograniczać do wyrażania myśli, jak powyżej przytoczone mamuty, to wielkiej przyszłości następnym pokoleniom nie wróżę.
Język na ubożeje, jakby nie patrzeć i wcale nie chodzi tu o sięganie do staropolszczyzny, jak to zrobił z przymrużeniem oka Vinterfugl, ale o to, żeby nie pojawiały się tak często słowa klucze, które próbują zastąpić wszystko, a przy okazji doprowadzają do tego, że słowo apostrof jest tak tajemnicze jak "abrakadabra" "bim salabim" "avada kedavra" ;)
-
2011/07/24 18:58:06
Nie uwazam, ze ubogi zasob slownictwa jest rzecza dobra, podobnie jak Ty, sadze, ze bylaby wskazana swiadomosc istnienia innych slow niz nara, chuj i pierdolic(we wszystkich formach), tak, by miec jakies, minimalne chociaz, pojecie tego co sie do nas mowi. Nie chce sie tutaj jawic jakoby uosobienie slownika, sadze mimo to, ze moj system leksykalny jest calkiem w porzadku. Nie uzywam jednak na codzien sformulowan o wyzszym stopniu wtajemniczenia, w potocznej rozmowie nie buduje zdan wielokrotnie skladanych (chyba, ze temat dotyczy nowej sukienki;) ). W normalnej rozmowie stosuje jednak tendencje bardziej upraszczania niz utrudniania; przekaz prosty, jesli konkretny najlepiej dociera. To tak jak z tym Ferrari niewazne jak wyglada, nawet jesli ma pod maska 500 koni to w codziennej jezdzie nie zachowuje sie jak rajdowiec na torze, tylko przemieszcza sie jak wszyscy inni przez uliczne korki. Istnieje jednak ta swiadomosc wlasnego potencjalu i tego, ze gdyby co to zawsze moge dac im wszystkim posluchac mojego V8 ;) I tego, ze jesli zechce lub potrzba zajdzie, jestem w stanie podolac wyzwaniu i porozmawiac na poziomie np. na temat polskiego rynku puf ;)

Ps. dookreslenia z tym wyjmowaniem z ust to bym jednak uwazala :O (przepraszam, takie ot, moje zboczenie)
-
2011/07/24 20:37:09
Słowa zastępujemy często emotikonami,
mało ze sobą rozmawiamy, a zasoby słownictwa
są u dzieciaków coraz mniejsze, za to łacina podwórkowa
stale się rozwija i coraz częściej można usłyszeć: odfakjuj się ;))
Ja w każdym razie lofciam naszą mowę ojczystą ;))
-
mr.polarny
2011/07/24 22:41:18
VINTERFUGL mówisz o samoświadomości i tu jest chyba clou problemu. Ponieważ samoświadomość używanego słownictwa zanika. Jak zauważyła Aspro (a przecież pracuje wśród młodzieży) ze słownictwem i jego zasobami wśród młodzieży jest coraz gorzej.
Ja też nie "jadę" w normalnych rozmowach wyszukanymi słowami, aby zaskoczyć drugą stronę odbioru werbalnego, czy też się popisać. Mówię, jak najbardziej normalnie. Jednak pewne słowa, jak w omawianym przypadku apostrof są dla mnie czymś normalnym, a nie wyszukanym. A jeżeli do tego tłumaczę Pani po drugiej stronie barykady... to znaczy lady, że apostrof to taki przecinek u góry, a ona najpierw mówi: - Jak przecinek może być u góry?, a następnie krzyczy archimedesowo: - Aaaa!!! Wiem!!!, a następnie wstawia górny cudzysłów to ręce mi niestety opadają do kostek i czuję się wtedy gorzej niż verte ;)

ASPRO wszelkiego rodzaju epitety i wulgaryzmy bardzo szybko się adaptują wśród młodzieży. Zresztą cudzoziemcy też najszybciej uczą się właśnie wulgaryzmów i przywitań. A słownictwo? Sam się czasami łapię, że znam słowo, chcę je powiedzieć, znam znaczenie, ale ... brakuje go w głowie. Czemu się tak dzieje? Proste!! To czego się nie używa zanika. :)
-
nudniejszy
2011/07/27 00:23:59
Eeetam apostrof, mnie by wystarczyło gdyby trochę większa część blogerów wiedziała co to jest akapit... tak sobie czasem po bloxie chodzę i niektórych nie da się czytać.
-
mr.polarny
2011/07/28 21:06:33
NUDNIEJSZY Moje stare notki nie mają akapitów. Nie mają, bo po zmianach szablonów, kodów itd. zmieniła się szata graficzna bloga. Ale fakt, są tacy, którzy nie uznają akapitów i wcale nie dlatego, że nie wiedzą do czego służą.
-
2011/07/29 16:43:19
...swojego języka nie znają...
mnie się nasuwa myśl Wincentego Pola
"CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE CO POSIADACIE"
-
mr.polarny
2011/07/29 18:15:33
SOMEONE niektórym po prostu nie chce się znać. Wystarczy zobaczyć ile osób czyta książki. A gdzie mają poznawać to słownictwo?
DODATKI


ZAPRASZAM