Blog > Komentarze do wpisu

ANATOMIA PLOTKI

PLOTKA

Plotka jako taka, jest wpisana w życie społeczne jednostek. Funkcjonuje w każdym środowisku i mimo, iż z reguły postrzegana jest negatywnie, ma się całkiem nieźle. Mamy plotkę biurową, szkolną, medialną, polityczną i wiele wiele innych, w zależności od środowiska w jakim funkcjonują. Blox jako społeczność również jest skażona plotkarstwem, a więc śmiało możemy powiedzieć, że istnieje również plotka bloxowa.


Większość plotek zasadza się na stosunkach damsko – męskich, bo one są najwdzięczniejszym tematem do plotkowania. Jak widać w mediach i nie tylko, plotkowanie kto z kim śpi, kto jest czyim materacem, kto z kim romansuje dotyka wszystkich znanych postaci w danym środowisku. Polityków, aktorów, przedsiębiorców, dyrektorów, księży, lekarzy, nauczycieli, uczniów, a nawet …przedszkolaków. Każde środowisko ma swoich plotkarzy i obiekty do plotkowania. Blogosfera również nie jest wolna od plotek, a wręcz przeciwnie często takimi plotkami żyje.


Pisanie bloga, wywnętrzanie się, pewna anonimowość wpływająca na brak pełnej informacji, przyczyniają się do wzmożonej ciekawości i snucia wszelkiego rodzaju domniemań i przypuszczeń, a co za tym idzie do tworzenia plotki.


PLOTKA autor rysunku A. Mleczko

Polarny nie raz na własnej skórze przekonał się, że blogerzy i komentatorzy są normalnymi ludźmi, którzy uwielbiają plotki. No, bo jak to nie pogadać sobie o kimś kogo się zna? No jak? Trzeba i już. A jak już ten ktoś jest jeszcze trochę bardziej znany to już sama przyjemność wymienić się o nim informacjami. Nie ważne, sprawdzonymi czy nie, ważne, że sobie można pogadać.


Skąd się bierze plotka? Z potrzeby duszy – najczęściej kobiecej, bo plotka to w głównej mierze domena kobiet. To one w wybitny sposób mają tendencje do plotkowania, ubarwiania rzeczywistości, do mutowania informacji, które otrzymują lub nadinterpretowania faktów.


Co ma na celu plotka? W głównej mierze zaspakaja ciekawość i potrzebę informacji, a także spełnia rolę oceniania innych. To całkiem miło móc wypowiedzieć się o kimś i go ocenić, najlepiej negatywnie, bo to w sumie największa przyjemność.


Dlaczego tworzy się o kimś plotki? Powodów jest wiele. Jednym jest wyrzucenie z siebie negatywnych emocji z wiązanych z daną osobą. Przedstawienie własnego punktu widzenia, własnych racji, a co za tym idzie zachowanie własnej twarzy i wybielenie siebie. Inny powód to zwrócenie uwagi w inną stronę i odciągnięcie uwagi od swojej osoby. Ot zagrywka na zasadzie nie ja jestem w tym „problemie” ważny, ale ona (on), bo ona (on) to… i tu pada odpowiednia informacja.


Powstanie plotki można również upatrywać w chęci zdeprecjonowania czyjejś osoby, a tym samym wskazania własnej wyższości. Jest to działanie nader częste, gdy plotka rodzi się w wyniku kłótni, rozstania, odmienności zdań. Wówczas krzewiciel plotki ukazuje siebie, jako istotę wyższego rzędu, jako ciemiężonego i poszkodowanego, a druga strona jest tym „Be” – ciemiężycielem i oprawcą.


Plotki są też często wynikiem odreagowywania stresu. Wyrzucenie z siebie steku informacji obciążonych odpowiednim negatywnym komentarzem pozwala nie tylko na ukazanie siebie w lepszym świetle, ale również odreagowanie stresu związanego z jakąś nabrzmiałą sytuacją. Takie działanie ma również za zadanie znaleźć wśród słuchaczy poparcie dla swoich słów i aprobatę tej informacji. Plotkarz nie pozostaje już wtedy sam z problemem, bo dzielą go również inni, a jak jeszcze popierają plotkarza to już jest cudownie.


Polarny ma małego

Mówi się, że w każdej plotce jest ziarenko prawdy. I to jest fakt, jeżeli mówimy o pierwszej plotce przyjmującej formę pogłoski. Jednak z czasem plotka przekazywana z ust do ust, zaczyna rosnąć jak tocząca się kula śniegowa. Im dalej od pierwotnego informatora tym mniej w niej tego ziarenka, które najczęściej i tak jest nikłe już na początku. Plotka żyję własnym życiem i potrafi  w końcowej fazie swego żywota zadziwić nawet tego, kto ją stworzył


Plotka to subiektywny przekaz informacji opierający się często na szczątkowym przekazie, bardzo często ograniczonym przez samego przekazującego. W plotce przekazywane są tylko „wygodne” fakty, a „niewygodne” przemilczane. No, bo co to byłaby za plotka, gdyby przedstawić racje obu stron? To już nie byłaby plotka. Nie byłoby czego się domyślać, nad czym deliberować, a plotka przestałaby być plotką, a zaczęła być prawdą.


Ciekawostką plotki jest również to, że dalej rozpowszechniają ją osoby, które nie należą do postaci kryształowych. Im bardziej przypominają matowe szkło, tym intensywniej rozpowszechniają plotkę. W ten sposób okazują swoją dezaprobatę dla jakiegoś czynu udając przed otoczeniem swoją kryształowość i publicznie odcinając się od „be” postaci.


Plotka spełnia również funkcję reklamy. Im więcej się o kimś plotkuje tym większe wzbudza się zainteresowanie. Im więcej niewiadomych i sprzecznych informacji, tym ciekawiej. Im mniej dementi, tym więcej nowych plotek i tak nakręca się reklama.


No to co? Może poplotkujemy sobie publicznie, a nie tak za czyimiś plecami? W końcu każdy w głębi duszy jest plotkarzem.

 


WNIOSEK: PLOTKUJE SIĘ O LUDZIACH CIEKAWYCH. NIECIEKAWI NIE WZBUDZAJĄ ZAINTERESOWANIA NAWET PLOTKARZY.

poniedziałek, 27 lipca 2009, harry122

Polecane wpisy

Komentarze
2009/07/27 21:51:12
Chyba nikt sie nie przyzna otwarcie że lubi i plotkuje;) Pewne jest że dobrze jak sie jest tematem plotek:)No to ja znikam ide poplotkować ;)
-
harry122
2009/07/27 22:09:56
BARTOLOMEO jednak nie każdy się cieszy z faktu bycia przedmiotem plotki, a większość zarzeka się, że w życiu nie plotkuje. Tylko, dlaczego badania wskazują, że minimum 70% ludzi plotkuje? :)
Najciekawsze jest jednak posłuchanie plotek na swój temat od ludzi życzliwych, można czasami polać się ze śmiechu. :D
-
2009/07/27 23:41:25
plotka- skandal- popularność- sukces czyli w uproszczonym i naciąganym skrócie czyli nie ma tego złego... :) czyż nie tak? :)
-
alex-2001
2009/07/28 08:28:43
Coś się chyba lekko wkurzyłeś. Minie.
Każdy z nas lubi plotki, nie tylko kobiety. One po prostu czynią to częściej i bardziej spontanicznie. Kobiety większą wagę przywiązują do drobiazgów i to sprawia, że plotkować mogą namiętnie, bo zawsze mają o czym.
Plotkowanie jawne nie wchodzi w grę, bo to już niezupełnie jest plotkowanie, raczej debata. Naprawdę chciałbyś publicznej debaty o sobie? Informacja, że Polarny ma małego mogłaby się okazać wcale nie najciekawsza i wcale nie najmniej dla Polarnego miła. Myślisz, że obroniłbyś swoje racje? Mógłbyś się odgryźć, co może dałoby jakąś satysfakcję, ale wątpię, żebyś na koniec był zadowolony.
-
thinkmore
2009/07/28 08:41:16
Jak spojrzę na swą rodzinkę, to największe plotkary i plotkarze to babcie i dziadki :)

-
2009/07/28 09:51:21
Misiek a w cymbał kiedy dostałeś ?
Skąd się w ludziach bierze przekonanie, że to kobiety li i jedynie plotkują?
W moim życiu więcej spotkałam facetów plotkarzy niż kobiet.
I o ile ja i moje koleżanki zawzięcie plotkujemy o osobach, które zna każda z nas, to mężczyźni plotkują o kim się da...nawet o "celebrytach".
Ale wniosek mi się podoba.
-
harry122
2009/07/28 10:08:04
MISS jeżeli skandal jest miarą sukcesu :) to w uproszczonym skrócie masz rację :) Świadczą o tym plotki np. o Dodzie czy też np. Joli Rutowicz. Osobowości z pewnością ciekawe chociaż nie koniecznie przez wszystkich aprobowane :)
Cóż, dziś plotka to potęga nie tylko odnośnie sukcesu, ale również ii porażki. Ile osób traci stanowiska czy nie awansuje właśnie z powodu plotki?

ALEX wkurzyłeś? W życiu moim :) Plotka jest wpisana w moje życie, jak w życie każdego innego zjadacza chleba czy spijacza wódki :)
Przeprowadziłem pobieżną analizę z jakich powodów najczęściej powstają plotki i jaki jest często motyw działania, do którego oczywiście większość plotkujących się nie przyznaje.
A plotkowanie publiczne? A czymże jest "Pudelek" czy "Plotek" jeżeli nie publicznym plotkowaniem? A informacje o Berlusconim? Zaczęły się w formie plotki, a dopiero później zaczęto dochodzić publicznie prawdy, która w wielu momentach dalej opiera się na ... plotce.
No i na koniec :) kto powiedział, że musimy plotkować publicznie o mnie :) Możemy poplotkować o Tobie :). Mnie tam wszystko jedno :)
A cóż to za różnica czy Polarny ma małego czy nie dla blogerów czy czytelników? :D Myślisz, że czytelnictwo by spadło? hehehe
Zadowolenie to rzecz bardzo względna i zależy od tego jaki przyświeca cel temu co się robi :)

THINK a cóż mają robić babcie i dziadkowie, jeżeli życie już za nimi, nic się nie dzieje, a jedyna przyjemność to poobserwować co się dzieje u innych i sobie o tym poplotkować? Uwierz mi, że nie tylko babcie i dziadkowie mają ubaw z plotki. Nasze kochane społeczeństwo coraz częściej wietrzy sensacje w każdej informacji, a plotka staje się coraz bardziej powszechną rozrywką mas, o czym świadczą dobitnie informacje medialne, rozwój takich gazet jak np. Fakt, czy portali typu "Plotek" i "Pudelek"
-
harry122
2009/07/28 10:10:16
TAKAJEDNA a w który cymbał? No i czy ja powiedziałem, że tylko kobiety plotkują? Ja tylko powiedziałem, że one wiodą w tym prym :)
A ja mam doświadczenia wręcz odwrotne od Ciebie, szczególnie jak się popatrzy na komentarze na różnych forach czy portalach plotkarskich :)
-
thinkmore
2009/07/28 10:54:33
Harry
'Plotek' czy 'pudelek' kiedyś były zastępowane gazetowymi odpowiednikami 'chwilą dla Ciebie', 'życie na gorąco', ale zapewne na mniejszą skalę :)

Mój dziadek oprócz plotek zarywa jeszcze babcie codziennie na rynku, ale tylko 'przed zawałem' 'coby jak dojdzie do czegoś nie siadła' ;D
-
2009/07/28 11:47:17
Wszyscy plotkują. Jednak mężczyźni uważają, że to domena kobiet. Ja zaś twierdzę, że w pltkowaniu prym wiodą chłopy.
Potwiedzają to też badania. www.tvn24.pl/26086,1593522,0,1,mezczyzni-plotkuja-bardziej,wiadomosc.html
-
2009/07/28 12:14:01
Stereotypy misiu. To tak jakbyś napisał, że meżczyżni są mniej czuli czy mniej spedzają czasu w łazience od kobiet, co jest nieprawdą ( zawsze czekam na męża). Mówi się, że plotkuje się tylko o żywych:) Niech sobie o mnie plotkują ( żyję w koncu jeszcze) ja głuchego telefonu nie preferuję.
-
harry122
2009/07/28 12:55:36
THINK przed swoim czy babci? ;)

ANKE no cóż, przedstawione badania wskazują, że masz rację o ile przyjmiemy czas jako jednostkę miary. Ciekawe co by było, gdyby tak przyjąć za jednostkę miary liczbę rozsiewanych plotek. Poza tym spójrz ile z plotek "damskich" i "męskich" trafia na szersze wody przekazu informacji. Wydaje mi się, albo lepie: Moim zdaniem... tematy kobiecych plotek są bardziej "spektakularne" niż mężczyzn :)

MAGICZNA magiczna :) ja cały czas wskazuję na stereotypy :). A co do mężczyzn czy są mniej czuli? Generalnie (według mnie) tak, a swoją czułość okazują okazjonalnie. A co do łazienki, no to tu daje sobie obciąć... hm... coś tam daje :), że kobiety dużo więcej czasu spędzają w łazience. Dziś może te różnice są co raz mniejsze, bo zaczyna coraz bardziej rozwijać się pokolenie metroseksualistów, ale jest wciąż zauważalne.
W moim środowisku kobiety są głównym źródłem plotek :)... eh... w jakim środowisku ja żyję? :)
-
2009/07/28 19:55:48
Harry no cóż, przyjmując ilość (liczbę) plotek za jednostkę miary, nie możemy zapominać też o czasie (wyniki badań).
"Babskie" plotki rozsiewane z szybkością światła mnożą się na potęgę, przyjmując formę zajawek dla wielogodzinnych, męskich debat.
O tak, Szanowni Państwo! "Męskie" ploty to co najmniej debaty.
Babskim plotom za to się nie daje wiary, takie oto są te ploteczki "spektakularne".
;)
-
2009/07/28 20:32:52
doczytałam do końca, by zobaczyć jaka to plotka ciebie tak poruszyła, by móc o tym plotkować z innymi, a tu kicha...;)
-
thinkmore
2009/07/28 20:35:25
Harry
On wyznaje zasadę, że babcie, które miały zawał idą na odstrzał, bo przy ewentualnej ich inicjacji drugi zawał to kwestia chwili ;D On ma 94 lata i ma się lepiej niż nie jeden z nas :)
-
2009/07/28 21:56:07
Większych plotkarzy od facetów nie ma na tym świecie i co ciekawsze im bardziej wykształceni tym więksi plotkarze i manipulanci .Kiedyś byłabym przekonana ,że Polarny ma rację w tym co pisze ale dziś już to trochę inaczej wygląda.
-
harry122
2009/07/28 22:13:37
ANKE no wiesz :) punkt widzenia i interpretacja badań, a także wyciąganie wniosków może być zależne od samych założeń tego, który to robi ;), aby wyjść na swoje :)

ZENONA musiałaś się zmęczyć tyle czytając, a na koniec ... dupa, nic, żadnej plotki :), która by Polarny sprzedał :)
Mnie plotki bawią i bardzo często śmieszą, a jeszcze bardziej ludzie, którzy mają radość z ich tworzenia :) Cóż, ot tak sobie przebąknołem o pewnym zjawisku.

THINK zazdroszczę dziadkowi :), to jak w tym dowcipie... "a ja jeszcze raz" :)

MISIA co do manipulowania to się zgadzam w 100% faceci to doskonali manipulatorzy :), Polarny również (rzekomo).
Cieszę się, że nie bierzesz Polarnego dosłownie i ślepo nie przyznajesz racji, cenię u ludzi ich własne zdanie bardziej niż pochlebstwa, oczywiście najbardziej w nich cenię własne zdanie ... zbieżne z moim :D
-
2009/07/28 22:30:38
Interpretacja badań i wnioski są uzależnione od założeń, ale zdeterminowane ustawieniem kryteriów... oraz gustów. ;)
-
harry122
2009/07/28 22:33:38
ANKE jak są fajne dane do manipulowania :) to można nimi udowodnić wszystko :)... to lubię najbardziej. :)
-
2009/07/28 22:42:26
Harry, aby chleb był, to i zęby będą. ;)
-
alex-2001
2009/07/29 08:35:49
Harry,
Gadaj sobie, a ja i tak Ci nie wierzę. Coś Cię ruszyło i stąd ta notka, a cała analiza ogólna to tylko zasłona dymna dla problemu typu "ty wiesz, a ja rozumiem". Oczywiście moge się mylić. W takim razie przyjmijmy, że puszczam plotkę następującej treści:
Harry został oplotkowany i się wkurzył, ale udaje, że luz, spoko, że sobie żartuje i nic go nie rusza.
Teraz pozostaje wymyślić tylko drugą część plotki - co i kto o Harrym powiedział, a następnie rozwijać wątek. Temat małego małego proponuję zostawić na boku, to się szybko znudzi i nierozwojowe jest :) Wiadomo, co najbardziej interesuje plotkarzy, czyli wszystkich :)
O mnie plotkować nie da się, bo u mnie nie dzieje się nic. Jak w polskim filmie, zdaniem inżyniera Mamonia.
-
2009/07/29 12:27:37
zobacz Polarny... alex też wierzy w spiskowe teorie dziejów;)) prawie na naszych oczach stworzył dobry materiał na plotkę;)))
"podaj dalej" ;))))
Mogę sobie chyba trochę pochichotać?;)
-
2009/07/29 13:45:00
Doszła mnie plotka (a ja wierzę , że to najprawdziwsza prawda), iż Harry coś wie, ale tu nie powie, bo plotkuje do lustra w łazience.
Stąd ta plotka, że faceci siedzą tam dłużej.
-
harry122
2009/07/29 18:14:39
ANKE ... nawet sztuczne ... a będą :)

ALEX masz rację, że COŚ mnie poruszyło :) jak przy wszystkich prawie 950 notkach.
Czyżbyś uważał, że ja teksty przepisuję z cudzych blogów nie zastanawiając się nawet co chcę przekazać? O ... to byłaby niezła plotka. :D
Jednak się pomyliłeś. Jestem za mały :), żeby o mnie plotkować na rynku makro. A micro plotki nie robią na mnie wrażenia, i kto nie jest od nich wolny? Wszyscy plotkujemy ... niestety.
Alex liczę na Ciebie, że coś wymyślisz, kto i co o mnie powiedział, a może wystarczy tylko co? I wtedy sobie poplotkujemy? A może ja sam na siebie coś wymyślę?
A co do plotkowaniu o Tobie, to nie ważne, że u Ciebie "niczego nie będzie, niczego", sami coś wymyślimy. Bo ja na przykład słyszałem, że Alex buduje "mini harrem" w okół swojej inteligencji i to z całkiem niezłym skutkiem. :D

ZENONA widzę, że moje wymóżdżone wypociny coraz bardziej są kojarzone z moim życiem osobistym :)... no cóż, niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba :)

ZABOCIEK i tu mnie masz, tylko zapomniałeś dodać, że do lustra siedząc w wannie z zimną wodą ;) Poza tym plotkując do lustra pije jego zdrowie i tak naprawdę rzadko kiedy pisze na trzeźwo :)
-
2009/07/29 23:55:38
I dzięki temu kobiety żyją dłużej i zdrowiej. Nie tłumią negatywnych emocji, może syczą, jęczą i płaczą, ale za to nie podnosi im się dekiel z nadmiaru pary. Nie tłumią uczuć naturalnych przecież i u mężczyzny. Owszem onegdaj zraniony jeleń, albo inny przedstawiciel płci rzekomo brzydszej jak był zły i sfrustrowany, nie gadał o obiekcie nienawiści tylko prał na oślep z piąchy lub przyodziany w inny oręż. Ale teraz Dźwiedziu, w dzisiejszych czasach ucywilizowanych, panowie, tak jak panie sięgają do lżejszych metod, czyli plotki, a jakże. Także i myślę, że częściej w ten właśnie sposób się dowartościowują, stają się lepsi i bezpieczniejsi, bo anonimowi. Dziś posiadanie nadmiaru testosteronu i jego objawianie jest demode. Dzisiaj czytałam artykuł na ten temat. A moje zdanie jest też takie. Kiedyś społeczność kobiet rządziła się swoimi prawami a mężczyzn swoimi. Kobiety obarczone potomstwem, stare lub chore siedziały i czekały w jednej małej jaskini czekając na swojego Dźwiedzia. Ten poszedł SAM na łowy, musiał iść cicho, chyłkiem, często nocą, aby zapewnić aprowizacje. Nie wykształcił ci on w sobie żadnych głębszych więzi społecznych, bo w polowaniu one były przeszkodą a nie pomocą. Jak dekiel mu chodził, to bluzgnął sobie, albo przywalił z maczugi. A te biedne, upchane na małej powierzchni samice oraz stare okazy płci obojga musiały jakoś radzić sobie z napięciami i musiały sobie pogadać, pomarudzić, bo przecież nie dałoby się bić na oślep z każdym i zawsze. Gatunku by nie było Dźwiedziu drogi. Pracując z mężczyznami całe życie, będąc niejednokrotnie ich szefową, wiem, że stanowią niesłychanie wielkie źródło informacji o samych sobie. Nikt ich nie zachęcał, nikt nie prosił, a sami opowiadali, co przeżyli i w jakim gronie po wyjściu z pracy. Zaręczam ci drogi Dźwiedziu mam takie doświadczenia z osobnikami płci obojga, plotkują wszyscy i jak mężczyźni widzą w tym swój biznes to robią to częściej niż kobiety. Tylko się do tego nie przyznają.
-
alex-2001
2009/07/30 09:22:24
Harry,
Nie uważam, że teksty przepisujesz od kogoś, to oczywiste.
Mógłbym o Tobie wymyślić plotki, ale nie zrobiłem tego jeszcze o nikim, więc dlaczego Ty miałbyś być pierwszy? Nie licz na to ;)
Co do mnie, to bardzo proszę nic nie sugerować, bo to co napisałeś, to już właśnie plotkarstwo, czyli coś, czego chyba jednak obaj nie lubimy. Ostatnio ja niczego nie buduję. To nie jest niestety plotka, więc nie tyle mnie irytuje, co raczej martwi.
Dobra, korci mnie, żeby się lekko odgryźć, wiec puszczę mała ploteczkę o Tobie, która właśnie przyszła mi do głowy: Harry codziennie liczy swoje notki i nasładza się rosnacą co kilka dni cyferką, a mimo to jest zazdrosny... ;D
-
harry122
2009/08/01 10:07:37
KAA-N plotka ma być wyrazem nie tłumienia w sobie uczuć? Hm... ciekawa teoria, :) ale być może całkiem prawdziwa. Dziś plotkują wszyscy i o wszystkim, to fajny rodzaj rozrywki pochodzący jeszcze z czasów, gdy na stole stała lampa naftowa i wieczorami w czworakach nie było co robić, a może jeszcze z czasów ogniska przy którym się siedziało czekając na mężczyzn wracających z polowania :)
Nie przeczę, że plotka staje się co raz częściej domeną mężczyzn, ale może coś w tym jest co mówisz, że mężczyzna plotkuje jak ma w tym interes ... a czy to oznacza, że kobieta plotkuje bezinteresownie? ;)

ALEX no cóż, zawiodłeś mnie trochę, bo może bym przeczytał jakąś fajną męską plotkę :), a ta o zazdrości... no może być, bo w niej tkwi właśnie to ziarenko prawdy :)... tylko trzeba by było dojść które :)
A co do Ciebie, to ja kompletnie nic nie sugeruję. Po prostu właśnie oficjalnie sobie poplotkowałem. Głośno :) wyraźnie, podając, że autorem plotki jest Dźwiedź.
Jeżeli to nie jest plotka to co? Pomówienie czy prawda? ;)

-
2009/08/02 07:55:45
...plotka karmi się niewiedzą...
-
harry122
2009/08/02 11:34:59
AISHA ... zawiścią lub zazdrością również
-
2009/08/04 15:08:34
posądzenie, jakoby plotka była główną domeną kobiet jest właśnie plotką i pomówieniem, nie popartym dowodami. Znam więcej plotkujących facetów niż kobiet, ale że nie znam wszystkich, więc żeby nie było stronniczo, dałabym obu płciom po równo :)
ale tak gwoli ścisłości, to i Ciebie Dźwiedziu i Alexa już oplotkowano w nader zacnym, acz wyłącznie babskim gronie. Nie tylko Was, żeby nie było ;)
-
harry122
2009/08/05 19:50:57
BENA różnica między plotką a pomówieniem jest znaczna, chociaż czasami faktycznie można się pomylić :), ale nie o to tu chodzi. Masz rację, że dziś obie płcie raczej po równo plotkują. :)
A co do oplotkowania mojej osoby w zacnym gronie ;) to jest mi to wiadomym nie od dziś, zresztą nie w tym jednym gronie :). Ściany mają uszy, a ludzie języki :D
DODATKI


ZAPRASZAM